Radicale verandering: Competitie 2.0

Radicale verandering: Competitie 2.0

Beste leden van Zunobri,

Het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond (KNKV) introduceert vanaf het seizoen 2025/2026 een vernieuwde competitie onder de naam Competitie 2.0 . Dit nieuwe plan heeft als doel om meer spelplezier, uitdaging en ontwikkeling te bieden . Hieronder een overzicht van de belangrijkste veranderingen die voor Zunobri van belang zijn:

Nieuwe benamingen en categorieën De termen ‘wedstrijdkorfbal’ en ‘breedtekorfbal’ verdwijnen en worden vervangen door respectievelijk de A-categorie en B-categorie 

  • In de A-categorie (voorheen wedstrijdkorfbal) krijgen jeugdteams aanduidingen zoals U19 (tot 19 jaar), U17 (tot 17 jaar) en U15 (tot 15 jaar). De leeftijd wordt bepaald op 31 december van het betreffende seizoen, en leeftijdscompensatie is niet meer mogelijk.
  • In de B-categorie (voorheen breedtekorfbal) worden teams ingedeeld op basis van de gemiddelde leeftijd van het team, van oud naar jong, aangeduid met een ‘J’ voor het teamnummer . Het team met de hoogste gemiddelde leeftijd krijgt het laagste nummer (J1 is het oudste team).

Flexibele teamindelingen in de B-categorie (voorheen breedtekorfbal) In de B-categorie worden de vaste leeftijdscategorieën losgelaten 

  • Teams worden ingedeeld met een maximale leeftijdsbandbreedte tussen de jongste en oudste speler :
  • Maximaal 2 jaar verschil bij 4-tallen 
  • Maximaal 3 jaar verschil bij 8-tallen

  • Vanaf een gemiddelde leeftijd van 9 jaar mag een team met 8 spelers worden gevormd .
  • De indeling van de poules wordt gebaseerd op de sterkte van het team, de gemiddelde leeftijd en de reisafstand 
  • De exacte gemiddelde leeftijd bepaalt de korfhoogte, het balformaat en de wisselregels 
  • Er komt een kleurensysteem om dit overzichtelijk te houden, waarbij teams alleen tegenstanders uit dezelfde kleurcategorie spelen 

Teamnummering De teamnummering verandert 

  • De seniorenteams en midweekteams behouden dezelfde nummering als nu 
  • Jeugdteams in de A-categorie (voorheen wedstrijdkorfbal) worden benoemd volgens de categorie (U19-1, U17-1, etc.)
  • Jeugdteams in de B-categorie (voorheen breedtekorfbal) krijgen een nummer gebaseerd op de gemiddelde leeftijd (J1, J2, etc.) 

Competitieopbouw jeugd De competitieopbouw voor de jeugd verandert :

  • Bij 4Korfbal wordt halverwege de zaalcompetitie een herindeling gemaakt 
  • De B-categorie wordt vergroot en de A-categorie wordt versterkt :
    • U15: Hoofdklasse (32 teams), 1e klasse (64 teams) en B-categorie
    • U17: Hoofdklasse (32 teams), 1e klasse (64 teams) en B-categorie 
    • U19: Hoofdklasse (16 teams), Overgangsklasse (32 teams), 1e klasse (64 teams) en B-categorie

Superspeler aanduiding groen
In de aanduiding groen (huidige E-jeugd) kan er, wanneer een team met 3 doelpunten achterstaat, een superspeler in het veld worden gebracht. Deze superspeler mag iedereen verdedigen, ongeacht gender, en deze superspeler mag ook door iedereen worden verdedigd. Belangrijk is dus ook dat de superspeler een onderscheidend hesje aan heeft.

Uitgangspunt is dat spelers altijd spelen volgens hun eigen gender

  • Bij een formatie van 4 dames en 4 heren speelt iedereen volgens hun eigen gender
  • Bij achttallen moet er een zo gelijk mogelijke verdeling van dames en heren over de vakken zijn
  • Als er bijvoorbeeld 2 dames en 6 heren in het veld staan, dan is er in elk vak 1 dame en 3 heren
  • Bij het wisselen moet er ook gezorgd worden voor een zo gelijk mogelijke verdeling van dames en heren over de vakken, met het uitgangspunt dat iedereen speelt volgens hun eigen gender

Promotie/Degradatieregeling (P/D) De P/D-regeling wordt aangepast om teams beter op hun niveau te laten spelen :

  • Het aantal degradanten verdubbelt, terwijl het aantal promovendi gelijk blijft
  • Er komen wildcards om teams op basis van sterkte-indicatie in te delen .

Speelgerechtigdheid De regels voor speelgerechtigdheid zijn sinds 2024-2025 al van kracht

  • Na een aantal wedstrijden in een bepaald team, mag een speler in principe niet meer in een lager team spelen. Er zijn echter een aantal uitzonderingen 
  • De eerste drie wedstrijden van een competitie mag een speler in alle teams uitkomen.
  • Een speler heeft een wedstrijd ‘gespeeld’ als die minimaal 75% van de wedstrijd heeft meegedaan .
  • Na elke speelweek wordt bepaald wat het ‘eigen team’ van een speler is .
  • Tot driekwart van de competitie mogen twee willekeurige spelers uit een hoger team in een lager team spelen .
  • Spelers uit het laagste team van het wedstrijdkorfbal mogen in alle teams van het breedtekorfbal spelen .
  • Het Digitaal Wedstrijdformulier (DWF) geeft automatisch aan of een opstelling reglementair is in de B-categorie
  • Wissels hoeven voor de B-categorie niet meer in het DWF.

Planning De meeste veranderingen gaan in vanaf het seizoen 2025-2026 . Het KNKV zal de verenigingen ondersteunen bij de implementatie .

Wat betekent dit voor Zunobri? Deze veranderingen zijn bedoeld om het korfbal leuker en eerlijker te maken. We zullen de komende maanden gaan merken wat de exacte gevolgen zullen zijn.

Met sportieve groet,

Het bestuur, TC en wedstrijdsecretariaat van Zunobri

Reacties zijn gesloten.

error

Vind je onze site leuk? Laat het weten via onze Socials :)

Instagram